Witamina A jest niezwykle potrzebna naszej skórze, ponieważ reguluje ona procesy regeneracyjne w niej zachodzące, poprzez zwiększanie podziałów keratynocytów. Wpływa ona na jędrność i elastyczność skóry, gdyż wspomaga produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo zwiększa pracę układu odpornościowego skóry, dzięki czemu hamuje tworzenie stanów zapalnych, alergii oraz wzmacnia jej barierę ochronną. Kolejną ważną rolą witaminy A jest wpływanie na rozkład pigmentu, czyli melaniny, co skutkuje prawidłowym kolorytem cery.
W JAKI SPOSÓB TRACIMY WITAMINĘ A?
Magazynem witaminy A w naszym organizmie jest wątroba. Pod wpływem stresu, zmiany diety, laktacji, czy nawet menstruacji znacznie zmniejszają się jej zapasy, co często prowadzi do niedoborów. Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na zawartość witaminy A jest słońce. Najbardziej niszczącą formą promieniowania słonecznego jest UVA, które towarzyszy nam ciągle, nawet w pochmurne dni. Ważne jest zatem aby regularnie uzupełniać braki, czy to poprzez suplementację, czy dietę.
W JAKI SPOSÓB DOSTARCZAĆ SKÓRZE WITAMINĘ A?
Oprócz wyżej wspomnianych suplementacji możemy wspomagać się zabiegami, w skład których wchodzą inne formy witaminy A. W gabinecie kosmetycznym najczęściej jest to retinol. Po nałożeniu go na skórę w 91% przeobraża się on w palmitynian retinolu, czyli fizjologiczną formę witaminy A. Pozostałe 9% przemienia się w kwas retinowy, który jest przyczyną reakcji retinoidalnej. Reakcja ta to nic innego jak podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry po zabiegach z retinolem. Jest to jednak bardzo pożądany efekt i nie należy się go bać, gdyż kwas retinowy jedną z aktywniejszych form witaminy A i pozwala na poprawę jakości skóry, gdyż wpływa bezpośrednio na DNA. Warto zatem jesienią wykonać serię zabiegów z użycie retinolu, np. RETISES CT. Dzięki temu zredukujemy przebarwienia, poprawimy gęstość i elastyczność skóry, a także będziemy działać przeciwzmarszczkowo.
CZY WITAMINĘ A MOŻNA STOSOWAĆ CAŁY ROK?
Jak najbardziej. Możemy przyjmować ją w formie suplementów oraz w postaci maści i kremów. Latem jednak lepiej zrezygnować z bardziej aktywnego kwasu retinowego i retinolu na rzecz palmitynianu retinolu.
WITAMINA A, A ZABIEGI Z UŻYCIEM LASERÓW
Zależy, w jakiej postaci stosujemy witaminę A. Jeśli występuje u nas w danym momencie reakcja retinoidalna i obserwujemy na skórze łuszczenie i podrażnienie to nie należy na tym obszarze wykonywać zabiegów laserowych. Również podczas stosowania leków retinoidowych ( maści na twarz, popularny Izotek) musimy zrezygnować z tego typu kuracji, gdyż w jej trakcie skóra jest niezwykle wrażliwa i delikatna.