Tak, jak w wielu przypadkach, tak i w przypadku depilacji laserowej, aby skuteczność działania była zadowalająca, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Depilacja laserowa jest niezwykle efektywnym i trwałym zabiegiem, jednak należy pamiętać, że jego powodzenie determinuje kilka podstawowych kwestii.
KOLOR SKÓRY I WŁOSÓW
Ilość melaniny, czyli barwnika skóry i włosów, określa nasz fototyp, który to z kolei poddany stosowanej klasyfikacji definiuje naszą wrażliwość na działanie promieni słonecznych i skłonność do opalania się oraz ma znaczenie przy doborze odpowiednich parametrów zabiegu depilacji laserowej.
Odcień karnacji i kolor owłosienia zasadniczo determinują to, czy przeprowadzany zabieg okaże się skuteczny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż działanie lasera polega na wykorzystaniu wiązki światła o długości około 800nm. Wiązka ta zostaje pochłonięta przez znajdującą się we włosach melaninę. Barwnik pochłania energię lasera, co prowadzi do trwałego zniszczenia cebulki włosa. Możliwość identyfikacji poziomu melaniny w skórze pozwala na indywidualne dopasowywanie parametrów zabiegu depilacji laserowej, dzięki czemu jest on obecnie jeszcze bardziej bezpieczny i skuteczny.
Istnieją jednak przypadki, kiedy zabieg nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zabieg depilacji laserowej w pełni skuteczny jest bowiem jedynie w przypadku włosów ciemnych. Włosy w kolorze blond nie posiadają wystarczającej dla zapewnienia skuteczności zabiegu ilości melaniny.
Depilacja laserowa nie działa także w przypadku włosów cienkich, siwych, rudych lub wyjątkowo delikatnych. W takim przypadku dochodzi jedynie do znacznego przerzedzenia włosów, a nie ich pełnego usunięcia.
OPALANIE SIĘ
Opalanie się to proces, który pobudza wytwarzanie w naszym naskórku melaniny. Jak wiemy, to właśnie ten barwnik włosa gwarantuje skuteczność procesu depilacji laserowej. Melanina pochłaniając wiązkę laserową, umożliwia trwałe zniszczenia cebulki włosa. Chodzi jednak o to aby laser usunął włosy ale nie uszkodził skóry. Jeśli podczas zabiegu skóra będzie opalona laser działając na melaninę napotyka po drodze barwnik zawarty w naskórku. Jeśli w wyniku opalania będzie go tam zbyt wiele, znaczna część energii lasera zostanie pochłonięta przez barwnik naskórka, a do włosów dotrze zaledwie cześć niezbędnej wiązki. Zatem zbyt ciemna karnacja bądź skóra opalona znacznie zwiększają ryzyko poparzeń oraz zmniejsza efektywność terapii.
NIEREGULARNOŚĆ
Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów niezbędna jest seria zabiegów w regularnych odstępach. Niestety laser nie może trwale usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu. Jest to związane z fazami wzrostu włosów, tzn. nasze włosy nie rosną równocześnie. Mają 3 fazy wzrostu: aktywną, uśpienia i przejściową), które cyklicznie się zmieniają. Laser trwale usuwa włosy znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu, dlatego depilacja laserowa nie będzie skuteczna jeśli nie będziemy stosować się do zalecanych odstępów. Przy depilacji twarzy optymalny odstęp pomiędzy wizytami to 5-6 tygodni natomiast przy depilacji ciała 8-12 tygodni.
WYRYWANIE WŁOSÓW
Pomiędzy zabiegami epilacji laserowej zabronione są inne formy depilacji, które wsuwają włosy z cebulką. Czyli należy zrezygnować z wosku, depilatora czy pincety około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem laserowym. Jest to uzależnione od tego, że światło lasera działa na cebulkę włosa więc jeśli jej nie będzie w skórze, zabieg będzie nieskuteczny.
Pamiętaj aby pomiędzy zabiegami również nie wyrywać włosów, wtedy wskazane jest jedynie golenie.
NIEWŁAŚCIWY SPRZĘT
Pamiętaj! Nie każdy „laser” jest laserem. W wielu salonach oferujących epilację laserową, zabieg wykonywany jest z zastosowaniem IPL. Jest to urządzenie laseropodobne, które dobrze sprawdza się w zabiegach redukcji rumienia lub fotoodmładzania ale niestety nie usuwa włosów na stałe. Powoduje jedynie ich uśpienie i czasowe opóźnienie odrostu.
LEKCEWAŻENIE ZALECEŃ
Przystąpienie do zabiegu depilacji laserowej uwarunkowane jest zastosowaniem się do kilku istotnych zaleceń, określających nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu. Konieczność odstawienia wybranych leków i ziół, rezygnacja z wybranych kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, a także zaprzestanie wyrywania włosków w okresie poprzedzającym depilację laserową – wszystkie te elementy maja ogromny wpływ na to, czy zabieg depilacji zostanie przeprowadzony z powodzeniem.
NIEODPOWIEDNI WYBÓR SALONU KOSMETYCZNEGO
Jak widać nieskuteczność zabiegu depilacji laserowej może zatem wynikać z wielu przyczyn. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać salony kosmetyczne cieszące się jak najlepszą renomą, nienaganną opinią i zaufaniem dotychczasowych klientów. Unikajmy także ofert w nierealnie niskich cenach – profesjonalny zabieg wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu posiada swoją konkretną wartość.
Obok nowoczesnego sprzętu równie ważny jest profesjonalizm osób wykonujących zabieg. To nie tylko kompetencje zawodowe, ale także indywidualne podejście do klienta, oraz czas jemu poświęcony.