O ochronie przeciwsłonecznej mówi się bardzo dużo. Piszą o tym w gazetach, słyszymy to w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologicznych. Czy wiemy jednak jakie skutki niesie za sobą pomijanie w codziennej pielęgnacji kremów z filtrem i ekspozycja na intensywne słońce?
PRZEBARWIENIA, A SŁOŃCE
Przebarwienia skóry często są konsekwencją zbyt intensywnego eksponowania się na promienie UV. Zazwyczaj przybierają formę nieszkodliwych piegów, które znikają po lecie. Niestety czasami słońce może doprowadzić do trwałych, bardzo widocznych zmian pigmentacyjnych. Częściej problem ten dotyka kobiet, u których dochodzi do wahań hormonalnych uwrażliwiających na światło, czego skutkiem są przebarwienia. Zmiany pigmentacyjne spowodowane słońcem mają charakter brązowych plam, które najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach. Przyczyną powstawiania takich defektów skórnych jest nadmierna produkcja melaniny, czyli barwnika nadającego kolor naszej skórze.
FOTOSTARZENIE SKÓRY
Fotostarzenie, to proces starzenia który, jak sama nazwa mówi zachodzi pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promienie UV. Jest to szereg zmian zachodzących w komórkach naszej skóry, które prowadzą do ich degradacji i zniszczenia. W konsekwencji nasza skóra staje się cienka, wysuszona, traci swoją jędrność i elastyczność, co prowadzi do powstawania zmarszczek.
SKÓRA NACZYNIOWA
Słońca powinny również unikać osoby ze skłonnością do pękania naczyń, z rumieniem oraz trądzikiem różowatym. Nadmierna ekspozycja może skutkować pogłębieniem się tych defektów, czyli silniejszym rumieniem i większą liczbą teleangiektazji.
ZABIEGI NIWELUJĄCE NEGATYWNE SKUTKI SŁOŃCA
Najlepszym co możemy zrobić dla skóry jest stosowanie kremów z wysokim SPF, min. SPF 30. Regularne używanie takich produktów zabezpieczy nasze ciało przed negatywnymi skutkami nasłonecznienia. Dodatkowo nie zapominajmy o dobrym nawilżeniu i odżywieniu skóry przez cały rok. Większość zabiegów niwelujących przebarwienia powinno wykonywać się w okresie jesienno-zimowym, mowa tutaj o głębokich peelingach chemicznych oraz laserach. Jeśli chodzi o zabieg, który możemy wykonywać cały rok i będzie miał on rewelacyjny wpływ na naszą skórę to zabieg DNA Recovery Peel. Jest to peeling chemiczny, który w swoim składzie ma kwas ferulowy. Chroni on skórę przed szkodliwym działanie promieni UVA i UVB. Dodatkowo wzmacnia i uruchamia pracę naturalnie występujących w skórze fotoprotektorów i co więcej hamuje działanie tyrozynazy. Oprócz tego ma działanie antyoksydacyjne i wspomaga produkcję kolagenu. Zabieg ten możemy bezpiecznie wykonywać cały rok, dzięki czemu nawet w słoneczne dni nie musimy rezygnować z zabiegów redukujących przebarwienia.
Substancją, która również pomoże nam zwalczyć skutki opalania jest retinol. Możemy go znaleźć w wielu zabiegach kosmetycznych, np. zabieg Retises CT lub w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Musimy jednak pamiętać, że stosowanie retinolu w okresie letnim nie jest wskazane u każdego. Taką kurację najlepiej najpierw skonsultować z profesjonalistą. Substancją, która może być bezpiecznie stosowana przez każdego, cały rok jest witamina C. Nie tylko działa antyoksydacyjnie ale również wpływa pozytywnie na koloryt skóry i redukcję przebarwień.