Cera naczynkowa to cera, która z pewnością wymaga naszej szczególnej uwagi i wyjątkowej troski. Jej podstawowym i typowym objawem jest pojawiający się na twarzy co jakiś czas lub też utrzymujący się stale rumień. Cierpi na tym głównie nasza uroda. Do tego zaczerwienienia w okolicach nosa i policzków oraz tzw. pajączki – wszystko to wymaga odpowiedniego postępowania i precyzyjnie dobranych kosmetyków. Jak zatem dbać o naczynka i ten szczególny rodzaj cery, jaką jest cera naczynkowa?
CERA NACZYNKOWA, CZYLI DOKŁADNIE JAKA?
Przyglądasz się w lustrze swojej twarzy i zastanawiasz się, czy Twoja skóra wskazuje na objawy skóry naczynkowej? Otóż cera naczynkowa występuje w sytuacji, w której twarz dotykają permanentne zaczerwienienia, głównie w okolicach nosa i policzków. Poza tym właściwymi dla skóry naczynkowej są długotrwałe rumieńce prowadzące najczęściej do trądziku różowatego oraz drobna sieć tzw. pajączków (pękające naczynka).To właśnie z tymi problemami mamy najczęściej do czynienia w przypadku cery naczynkowej. Nieestetyczne i przykre objawy nasilają między innymi niekorzystne dla skóry czynniki atmosferyczne, np. wiatr i mróz. Dlatego też to właśnie zimą cera naczynkowa i nasze naczynka szczególnie dają nam o sobie znać.
Mimo iż objawy cery naczynkowej zbliżają się do znamion choroby, skóry naczynkowej niestety nie da się trwale wyleczyć. Można jednak skutecznie łagodzić wszystkie dokuczliwe objawy, jakich doświadcza w tym wypadku nasza uroda. Odpowiednia pielęgnacja, dobrze dobrany krem, właściwe kosmetyki i zabiegi – dzięki odpowiedniemu postępowaniu zyska nie tylko nasz wygląd, ale także skutecznie powstrzymamy rozwój choroby, jaką jest trądzik różowaty.
PIELĘGNACJA CERY NACZYNKOWEJ – JAK DBAĆ O SKÓRĘ?
Skóra naczynkowa i nasze naczynka to właściwa pielęgnacja, troska i dobrze dobrane preparaty kosmetyczne. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe kosmetyki i nieumiejętnie dobrane zabiegi kosmetyczne. W taki sposób możemy sobie jedynie zaszkodzić i zdecydowanie pogorszyć stan, w jakim jest nasza twarz i nasze naczynka.
Czego nie lubi skóra naczynkowa? Tym, co przeszkadza naszej twarzy z problemami naczynkowymi najbardziej, jest z pewnością zmienna temperatura. Warto zatem unikać zarówno warunków ze znacznymi wahaniami temperatur oraz ich skrajnymi wartościami, a zatem opalania się, czy też przebywania na mrozie, zwłaszcza w wietrzny dzień. Poza tym skóra naczynkowa nie lubi:
- palenia papierosów,
- spożywania pikantnych potraw,
- stresu,
- gorącej wody,
- sauny,
- przegrzewania twarzy, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego,
- ekspozycji na słońce, wiatr i mróz.
W przypadku cery naczynkowej musimy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed promieniami UV. Dlatego też dobry krem z wysokim filtrem UV aplikowany regularnie na twarz to tutaj podstawa.
KOSMETYKI DLA CERY NACZYNKOWEJ I JEJ PIELĘGNACJA
Kosmetyki, w tym głównie codzienny krem, odgrywają w pielęgnacji naczynek zasadnicza rolę. Aby były skuteczne w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów tego typu cery, ważne, aby zawierały substancje uszczelniające i wzmacniające naczynka, w tym:
- witaminę C,
- rutynę,
- ruszczyk,
- wyciąg z kasztanowca (escynę),
- wyciąg z arniki górskiej,
- witaminę K,
- witaminę PP.
Wszystkie wymienione substancje mają zbawienny wręcz wpływ na kondycję naszych naczynek, zapobiegając jednocześnie rozwojowi ewentualnej choroby.
Pamiętajmy przy tym, że naczynka źle tolerują wszelkie kosmetyki silnie ściągające skórę, peelingi ziarniste (również drobne i delikatne), kosmetyki zawierające alkohol, mentol, miętę pieprzową lub olejek eukaliptusowy, a także kosmetyki silnie zapachowe.
Z pewnością warto tutaj podkreślić, że zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się typowego dla cery naczynkowej zaczerwienienia na twarzy, jest laserowe zamykanie naczynek i takie też usuwanie rumienia. Jeśli masz wątpliwości jaki rodzaj zabiegu i pielęgnacji będzie dla Ciebie najlepszy możesz skorzystać z konsultacji