Zmiana temperatury, wiatr, mróz czy emocje sprawiają, że czerwienisz się jak przysłowiowy burak? Pijesz gorącą kawę, uprawiasz sport, spożywasz alkohol, a Twoja skóra znów robi się bardzo czerwona?
To tylko niektóre z sytuacji, które mogą wskazywać na to, że masz problem z pękającymi naczynkami. Nie załamuj się! Pękające naczynka oraz rumień na twarzy to kłopoty, z którym boryka się wiele osób. Na szczęście, można z nim skutecznie walczyć – sprawdź kiedy zamykać pękające naczynka i jak to robić.
CERA NACZYNKOWA TO PROBLEM ZARÓWNO KOBIET MŁODYCH, JAK I DOJRZAŁYCH
Pękające naczynka to nasza narodowa specjalność – zwykło się mówić w kręgach kosmetycznych. I rzeczywiście, coś w tym jest. Nasze geny i karnacja sprzyjają pękaniu naczynek krwionośnych. Dodajmy do tego nieprawidłową pielęgnację, złą dietę i nadmierne opalanie, a powody problemów z pękającymi naczynkami prezentują się jak na tacy.
NIE TYLKO GENY WPŁYWAJĄ NA PĘKANIE NACZYNEK
Według badań, za 80 proc. problemów z pękającymi naczynkami obwinia się genetykę. Pozostałe 20 punktów procentowych zarezerwowanych jest dla zaburzeń hormonalnych, krążeniowych, schorzeń przewodu pokarmowego, a także nadciśnienia. Co istotne, również to co sami robimy ze swoim życiem, ma wpływ na stan cery. Praca na siedząco, nadmierne opalanie się, chodzenie w butach na wysokich obcasach to kolejne czynniki, które prowadzą do problemów z naczynkami.
PĘKANIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH – DIAGNOZA
Zanim zaczniemy walkę z pękającymi naczynkami, powinniśmy je zdiagnozować. Trochę inaczej bowiem zamyka się pękające naczynka w postaci wyraźnych niteczek, inaczej zaś walczy się z rumieniem. Często jednak oba problemy są połączone. Do walki z pękającymi naczynkami służą zabiegi laserowe oraz VPL. Poza zabiegiem zamykania pękających naczynek warto korzystać jeszcze z zabiegów uszczelniających naczynia. Są to przyjemne zabiegi pielęgnacyjne, które wzmacniają efekty terapii laserowych oraz stanowią znakomitą profilaktykę. Niezwykle ważna jest też pielęgnacja domowa. Preparaty z zawartością arniki, rutyny, kasztanowca czy witaminy C, mogą być tutaj świetnym uzupełnieniem. Wprawdzie nie usuną czerwonych naczynek z nosa, czoła czy policzków, ale mogą zmniejszyć zaczerwienienie skóry.
KIEDY ZAMYKAĆ PĘKAJĄCE NACZYNKA?
Zastanawiasz się, kiedy zamykać pękające naczynka? Z racji, że zabieg wykorzystuje światło laserowe lub VPL, dla bezpieczeństwa polecamy wykonywać go w okresie jesienno – zimowym oraz wczesną wiosną. Jest to związane z tym, że skóra, która poddana zostaje zabiegowi, nie może być opalona, aby nie doszło do jej poparzenia. Z kolei po zabiegu zamknięcia popękanych naczynek należy unikać słońca, by zapobiec przebarwieniom. Jeśli dalej masz wątpliwości co do tego, kiedy dokładnie zamykać pękające naczynka – skontaktuj się ze specjalistą. Ten z pewnością udzieli fachowej odpowiedzi i porady, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje.
NA CZYM POLEGA ZAMYKANIE PĘKAJĄCYCH NACZYNEK?
Zabieg zamykania pękających naczynek odbywa się przy pomocy urządzenia laserowego, którego światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik zawarty we krwi. Światło laserowe lub VPL zamieniane jest na energię cieplną, która skutkuje podgrzaniem i zamknięciem popękanych naczynek. Finalnie – pękające naczynka nie mają z laserem żadnych szans! W ciągu kilku tygodni od zabiegu, zamknięte naczynka wchłaniają się i nie ma po nich śladu, a Ty zastanawiasz się: ”Kiedy pozbyłam się pękających naczynek?”.
ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM ZAMYKANIA NACZYNEK
Skóra przed zabiegiem zamykania naczynek nie może być świeżo opalona. Nie powinno się też korzystać z samoopalacza. Kiedy przystępujemy do walki z pękającymi naczynkami mając opaloną skórę, możemy doprowadzić do jej poparzenia, gdyż pochłaniać będzie ona część światła lasera. Może to skutkować przebarwieniami, odbarwieniami, a nawet bliznami. Pamiętaj, aby przed zabiegiem zamykania pękających naczynek zgłosić lekarzowi wszystkie przyjmowane leki i preparaty ziołowe. Również te, które kupiłaś bez recepty. Część z nich wykazuje działanie światłouczulające, dlatego może przyczynić się do wystąpienia powikłań po zabiegu. Jeśli w przeciągu dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem zamykania naczynek poddawałaś się innym zabiegom w okolicy, gdzie znajdują się pękające naczynka, również zgłoś to koniecznie osobie wykonującej zabieg. Pamiętaj również – zabiegu zamykania naczynek nie wykonuje się w ciąży!
ZALECENIA PO ZABIEGU ZAMYKANIA NACZYNEK
Poddanie się zabiegowi zamykania naczynek nie oznacza konieczności rezygnacji z codziennych zajęć, ale w dniu zabiegu lepiej nie planować już ważnych spotkań, gdyż skóra może być mocniej zaczerwieniona i może piec. Co jednak bardzo ważne, po zabiegu zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego oraz gorących kąpieli czy sauny. Konieczne jest także ograniczenie ekspozycji skóry na słońce. Kiedy jesteśmy już po zabiegu zamykania naczynek, powinniśmy też stosować kosmetyki dedykowane cerze naczyniowej oraz kremy z wysokim filtrem.
Więc jak? Zdecydowałaś, kiedy i gdzie będziesz zamykać naczynka? Uwierz, pękające naczynka wcale nie muszą być już Twoim problemem!